O autorze
Czołowy korespondent CNN zajmujący się światowym biznesem oraz prowadzący program Quest Means Business, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy stacji.

W Quest Means Business Richard obala mit, że biznes jest nudny, łącząc twardą ekonomię z bardziej rozrywkową formą. Jego program odwiedzili do tej pory między innymi: David Cameron; Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego; Petr Neèas, premier Czech; Robert Zoellick, były prezes Banku Światowegoo; Jose Manuel Barroso; Alan Mtoally, dyrektor zarządzający Ford; były prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude Trichet; Bill Marriott; Choon Phong, dyrektor zarządzający Singapore Airlines, czy Jeffrey Katzenberg, dyrektor zarządzający Dreamworks Inc.

Dynamiczny i charakterystyczny styl Questa wyróżnia go jako eksperta prowadzącego programy o tematyce biznesowej. Widzowie CNN co roku śledzą jego relacje ze szczytów G20 i Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Od czasów "Czarnego Poniedziałku" w 1987 roku Quest zajmował się każdym poważnym kryzysem finansowym i nadawał z największych światowych centrów biznesu, takich jak Wall Street, Londyn, Sao Paolo, Tokio i Hong Kong.

Przez 20 lat swojej pracy dziennikarskiej Richard zajmował się wieloma tematami, między innymi śmiercią Jasera Arafata, katastrofą Lockerbie Pan Am 103, czy śmiercią Michaela Jacksona. Quest to nie tylko biznes - dziennikarz rozmawiał z tak różnymi gośćmi jak Dalajlama, Joan Collins, czy Hugh Heffner.

Follow Richard on Twitter

@richardquest

Świetlana przyszłość?

Wasze szklanki są w połowie pełne czy puste? Klaus Schwab, założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówi, że wszyscy powinniśmy być w bardziej optymistycznych nastrojach.

„W zeszłym roku wszyscy byliśmy w kryzysowych humorach” powiedział mi w wywiadzie. „Myślę, że nadeszła pora, aby patrzeć na przyszłość w bardziej konstruktywny sposób”.

Schwab wszędzie widzi pozytywy, nie tylko w postępach jakie poczyniono od ostatniego forum, kiedy to spotkania zdominowane były rozmowami o „upadku Euro i końcu Europy”. Przypomniał mi, że „nic takiego się nie stało”.

Ma rację. Spory kawałek świata, poza Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, nieźle się rozwija; a ryzyko ekonomiczne, które istnieje, znowu wygląda na transatlantyckie.

Davos może stać się samo-nakręcającą maszyną do narzekania na nieszczęścia dotykające świat i to, jak trudno je naprawić. Intensywny tydzień dyskusji nad amerykańskim planem fiskalnym, europejskim zadłużeniem, głodem w krajach trzeciego świata, ubóstwem i zmianami klimatycznymi może sprawić, że każdy wyjedzie stamtąd z płaczem.

Schwab wzywa do bardziej optymistycznego spojrzenia na sprawy: „Widzimy oznaki ożywienia gospodarczego, musimy kształtować naszą przyszłość w pozytywniejszy sposób.” W mowie davosiańskiej oznacza to, że chce abyśmy byli „bardziej dynamiczni”. Ale z bezrobociem na poziomie 11% w Unii Europejskiej, które nadal rośnie, pogłębiających się nierównościach i podziałach społecznych oraz politycznym impasie w Waszyngtonie, trudno patrzeć na wszystko z tej perspektywy.

Wydaje mi się, że Schwab chce powiedzieć, że chociaż musimy stawić czoła poważnym problemom, na lepsze wyjdzie nam, gdy podejdziemy do nich z nastawieniem „szklanka jest w połowie pełna”, niż z tradycyjnym, dziennikarskim podejściem, że „w tej cholernej szklance przecież nic już nie ma”. Spoko profesorze Schwab, przyszłość jest świetlana….


Więcej relacji CNN z Davos znajdziecie na www.cnn.com/davos
Trwa ładowanie komentarzy...