O autorze
Czołowy korespondent CNN zajmujący się światowym biznesem oraz prowadzący program Quest Means Business, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy stacji.

W Quest Means Business Richard obala mit, że biznes jest nudny, łącząc twardą ekonomię z bardziej rozrywkową formą. Jego program odwiedzili do tej pory między innymi: David Cameron; Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego; Petr Neèas, premier Czech; Robert Zoellick, były prezes Banku Światowegoo; Jose Manuel Barroso; Alan Mtoally, dyrektor zarządzający Ford; były prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude Trichet; Bill Marriott; Choon Phong, dyrektor zarządzający Singapore Airlines, czy Jeffrey Katzenberg, dyrektor zarządzający Dreamworks Inc.

Dynamiczny i charakterystyczny styl Questa wyróżnia go jako eksperta prowadzącego programy o tematyce biznesowej. Widzowie CNN co roku śledzą jego relacje ze szczytów G20 i Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Od czasów "Czarnego Poniedziałku" w 1987 roku Quest zajmował się każdym poważnym kryzysem finansowym i nadawał z największych światowych centrów biznesu, takich jak Wall Street, Londyn, Sao Paolo, Tokio i Hong Kong.

Przez 20 lat swojej pracy dziennikarskiej Richard zajmował się wieloma tematami, między innymi śmiercią Jasera Arafata, katastrofą Lockerbie Pan Am 103, czy śmiercią Michaela Jacksona. Quest to nie tylko biznes - dziennikarz rozmawiał z tak różnymi gośćmi jak Dalajlama, Joan Collins, czy Hugh Heffner.

Follow Richard on Twitter

@richardquest

Świat potrzebuje podwyżki

Gdy prezesi zaczynają tracić pewność, powinniśmy się martwić. A dzisiejsi prezesi z całego świata sami się martwią! To wniosek z dorocznego raportu PwC, z którego wynika, że tylko 36% prezesów jest pewnych, że ich firmy odnotują wzrost przychodów w krótkim terminie. Ten odsetek już drugi rok z rzędu spada.

To bardzo istotne badanie ponieważ, kiedy prezesi zaczynają się martwić, wtedy odkładają decyzje o inwestycjach. Redukują wydatki, chętniej decydują się na konsolidacje niż rozwój.

Prezes PwC Denis Nally powiedział mi, że był zaskoczony, gdy zobaczył spadek pewności wśród prezesów, zwłaszcza, że gospodarki powoli rosną.

Nally’ego niepokoi to, że rządy ewidentnie nie potrafią radzić sobie z różnymi kryzysami, które dotykają światową gospodarkę: „macie olbrzymie deficyty rządowe” powiedział. „Jak macie zamiar je zamknąć? Tnąc wydatki, zwiększając przychody – w większości miejsc na świecie robi się obie rzeczy.”

To co naprawdę podnosi poziom niepokoju to ryzyko zamieszek społecznych, którymi martwi się najwięcej prezesów. W erze wysokiego bezrobocia wśród młodych to „staje się prawdziwym problemem.” Rzeczywiście, tutaj w Davos, to najczęściej pojawiający się temat rozmów.

Forum, które często przedstawiane jest jako klub dla bogaczy, w tym roku jest wyraźnie skoncentrowane na zagadnieniach związanych z przedsiębiorczością. Phillip Jennings, sekretarz generalny UNI Global Union podsumował to dla mnie w jednym zdaniu: „Świat potrzebuje podwyżki.” Jeśli prezesi nie zaczną słuchać wyników badań i własnych obaw, mogą się o tym przekonać w mało przyjemny sposób.
Trwa ładowanie komentarzy...